25-11-2015 23:15
Nawigacja
· Strona główna
· Historia OSP Milicz
· Sprzęt
· Zarząd
· Filmy
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Kontakt
· Linki
· Download
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 111
· Najnowszy użytkownik: epocyqa
Ostatnie komentarze
News
Pierwsza karetka przyj...
strazak1 to jakiś prof...
w czym ten sprzęt jest...
a jakie prace wykonały...
A gdzie kur... OSP Suł...
Artykuły
Brak komentarzy
Zdjęcia
Fajne wozy bojowe --
Młody :P
a to kto stoi z Wojcie...
Gacu jaki eligancki :P
członkowie OSP Milicz
Inne
Co nie można :) :P i c...
Hej...to moje nagranie...
Pierwszy zastęp na mie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Strażacy na medal - ...
· Nadchodzące wydarzenia
· Spokój.
· Sprzedam działkę bud...
· Co wy na to. :)
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Powitanie

W roku 2015 do dnia dzisiejszego Jednostka Operacyjno-Techniczna OSP w Miliczu brała udział w 104 działaniach ratowniczo-gaśniczych, 0 zabezpieczeniach operacyjnych terenu chronionego oraz w 3 ćwiczeniach organizowanych przez PSP.

Numer konta OSP Milicz 35 9582 0000 2000 0000 0303 0001

Darowizny proszę wpłacać z dopiskiem "Darowizna na cele statutowe OSP"

Zabezpieczenie obchodów święta 11 listopada
W dniu 11 listopada 2015 r. przypadła 97 – ta rocznica odzyskania przez Polskę
niepodległości. W tym dniu strażacy Ochotniczej Straży w Miliczu Pożarnej brali czynny
udział w uroczystościach z tej okazji. Poczet sztandarowy oraz pododdział
naszej jednostki uczestniczył w uroczystościach rocznicowych i mszy św. w intencji Ojczyzny
odprawionej w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Miliczu. Uroczystą
msza św. w intencji Ojczyzny, odprawił ks. kapelan ppor. Adrian Kosendiak.
Po zakończonej mszy świętej uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi udali się na pobliski rynek gdzie przygotowano liczne występy z okazji święta niepodległości oraz poczęstunek pyszną grochówką.
Dodatkowo, w tym dniu Burmistrz Milicza Piotr Lech oficjalnie przekazał do OSP Nowy Zamek oraz OSP Bartniki samochody typu GLM VW Transporter T4 oraz Mercedes Sprinter.
Zastęp na samochodzie GBA zabezpieczał ppoż imprezę oraz pokaz sztucznych ogni.

Zdjęcia wykorzystano z galerii profilu Facebook Gmina Milicz w Powiecie Milickim

Wypadek w Miłochowicach na DK 15
W dniu 07.11.2015 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Miliczu w sile jednego zastępu,
na samochodzie STAR 244 GBA 2,5/16, została zadysponowana przez SKKP KP PSP w Miliczu, do wypadku drogowego, który miał miejsce w miejscowości Miłochowice, na drodze krajowej nr 15. W zdarzeniu uczestniczyły dwa pojazdy osobowe. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym, neutralizacji płynów eksploatacyjnych uszkodzonych samochodów oraz przygotowaniu i kierowaniu ruchem drogowym. Przedstawione działania trwały ok. 1 godz. W zdarzeniu tym oprócz naszej jednostki, udział brały zastępy z JRG Milicz, WSP Milicz oraz Policja i Pogotowie Ratunkowe (4 karetki).

Pamięć o zmarłych
Dnia pierwszego listopada w Święto Zmarłych zgodnie z polską tradycją
odwiedzamy mogiły naszych najbliższych. Cmentarze stają się zatłoczone
jak nigdy w całym roku. Ludzie przyjeżdżają, by odwiedzić groby bliskich
osób. Pomniki zastawione są kwiatami, na grobach palą się znicze
symbolizujące pamięć o tych którzy udali się na wieczny spoczynek.
Panuje bardzo nostalgiczny i refleksyjny nastrój. Ludzie pogrążają się w
modlitwie za dusze zmarłych. Również i strażacy Ochotniczej Straży
Pożarnej w Miliczu, w ten dzień pamiętają o tych, którzy z naszych
szeregów odeszli na wieczną wartę do św. Floriana. W tym i następnych
dniach pamiętamy o nich w szczególny sposób, odwiedzając groby i
zapalając symboliczne znicze.Drodzy Koledzy, odpoczywajcie w spokoju,
na zawsze pozostaniecie w naszej pamięci.
Ćwiczenia pk. Ewakuacja Milicz 2015 r.
Dnia 23.10.2015 r. jednostka nasza w sile trzech zastępów, na samochodach
Mercedes GLBM-Rt 0,4/0,9/10, Star 244 GBA 2,5/16 oraz Star 200 SH – 18, wzięła udział w ćwiczeniach organizowanych przez KP PSP w Miliczu oraz Urząd Miejski w Miliczu. Ćwiczenia te zostały przeprowadzone w ramach corocznego sprawdzenia Powiatowego Planu Ratowniczego. Ćwiczenie zostało przeprowadzone w Miliczu, na terenie Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Scenariusz ćwiczeń obejmował przeprowadzenie działań ratowniczo - gaśniczych, medycznych (KPP). Ratownicy biorący udział w ćwiczeniach, mogli sami sprawdzić zespół budynków gimnazjum w Miliczu oraz jego zaplecze, w czasie zaistnienia tam realnej sytuacji kryzysowej, podczas której są osoby poszkodowane. Rozjemcami byli przedstawiciele KP PSP w Trzebnicy i Oleśnicy. W ćwiczeniach brało udział ok. 80-ciu strażaków i policjantów oraz ekipa z PRM z terenu powiatu milickiego. Oprócz naszej jednostki brały w nich udział zastępy z JRG Milicz, OSP Bartniki, Cieszków, Sułów i Wierzchowice. Cel założony na początku, został przez ćwiczących całkowicie zrealizowany, a całe przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem. Działania zakończyły się małą uroczystością, która miała miejsce w milickiej Komendzie Powiatowej PSP, gdzie podsumowano przeprowadzone ćwiczenia oraz uczestniczącym jednostkom wręczono okolicznościowe pamiątki z okazji 20 – lecia powstania Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, do którego należy pięć jednostek z powiatu milickiego.
Usuwanie plamy oleju w Miliczu
W dniu 28.10.2015 roku, nasza jednostka na samochodzie GBA 2,5/16, została zadysponowana przez SKKP w Miliczu, do usuwania niebezpiecznej plamy oleju, która miała miejsce obok Urzędu Miejskiego w Miliczu ul. Trzebnicka. Zdarzenie miało miejsce w godzinach wieczornych. Niebezpieczny wyciek zneutralizowano za pomocą sorbentu, którego tylko nasza jednostka zużyła 20 kg. Cała akcja trwała ok. 0,5 godz.
Ćwiczenia Kompanii Gaśniczej Oleśnica
W dniu 15.10.2015 r. na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej odbyły się strażackie ćwiczenia o kryptonimie CARITAS.
W działaniach wzięła udział policja, pogotowie ratunkowe oraz kilkadziesiąt jednostek PSP i OSP z powiatu oleśnickiego, milickiego i wrocławskiego. Z naszego powiatu udział w ćwiczeniach wzięły siły i środki w sile plutonu, w skład którego wchodziły jednostki OSP z KSRG: Bartniki, Milicz i Wierzchowice oraz dowódca JRG Milicz st. kpt. Grzegorz Zmaczyński, będący zarazem z-cą dowódcy Kompanii Gaśniczej „Oleśnica”. Scenariusz zakładał wystąpienie różnych symulacji zagrożeń, głównie pożaru obiektu wielkopowierzchniowego, a dodatkowym celem było zapoznanie strażaków ze specyfiką przeprowadzenia ewakuacji dużej liczby osób, wśród których znajdują się niepełnosprawni. Oprócz tego, przy okazji odbywało się szkolenie dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Oleśnicy.
Zdjęcia oraz film wykorzystano ze strony www.mojaolesnica.pl

Pożar lasu w Rudzie Milickiej
Dnia 09.10.2015 r., w godzinach wieczornych zostaliśmy zadysponowani przez SKKP w Miliczu, na samochodzie Star 244 GBA 2,5/16, do akcji gaszenia pożaru lasu, który wybuchł w okolicy miejscowości Ruda Milicka. Ze względu na trudny dojazd musieliśmy dojechać ścieżką rowerową, za pomocą jednego prądu wody w natarciu ugasiliśmy pożar w zarodku. W działaniach tych uczestniczyliśmy wspólnie z JGR Milicz. Akcja trwała ok. 1 godz.
Z wizytą u strażaków w Gniewie
W dniu 02.10.2015 r. nasi strażacy byli z wizytą w zaprzyjaźnionej jednostce OSP Gniew. Wizyta ta należała do corocznych odwiedzin Naszych Jednostek. W czasie pobytu w Gniewie, mogliśmy się zapoznać ze sprzętem, jaki posiadają tamtejsi strażacy. Poznaliśmy system powiadamiania JOT-u o wyjazdach alarmowych i zbiórkach szkoleniowych oraz ćwiczeniach. Zwiedziliśmy remizę i jej zaplecze (bardzo okazałe). Mieliśmy okazję zobaczyć przepiękny Gniew wieczorem i w ciągu dnia. Odwiedziliśmy zamek krzyżacki. Podziwialiśmy przepiękne widoki na Wisłę i jej rozlewiska. W czasie naszej wizyty opiekował się nami szczególnie Prezes, a zarazem Komendant Gminny OSP Gniew, Tadeusz Kordecki, wraz z Zarządem i strażakami gniewskiej jednostki. Bardzo im za to dziękujemy. Nasza delegacja w skład której wchodzili: Grzegorz Duda-Prezes OSP Milicz wraz z członkiem zarządu OSP Milicz Rafałem Radeckim oraz Andrzej Figlak członek OSP Milicz (zarazem Prezes OSP Zduny)
Prezes Duda Grzegorz zaprosił do odwiedzenia Milicza przez strażaków z OSP Gniew.

Setny wyjazd usuwanie niebezpiecznych konarów w Henrykowicach
W dniu 30.09.2015 roku, nasza jednostka na samochodzie Star 200 SH - 18, została zadysponowana przez SKKP w Miliczu, do usunięcia niebezpiecznych konarów, która zwisały nad drogą Henrykowice – Bracław. Zdarzenie miało miejscew godzinach popołudniowych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, strażacy zabezpieczyli je. Niebezpieczne konary wycięto za pomocą pilarki łańcuchowej, a resztki drzewa ułożone zostały na poboczu drogi. Cała akcja trwała ok. 2 godz. Przeprowadzone działania odniosły pożądany skutek, a zagrożenie zneutralizowano.
Międzygminne zawody sportowo pożarnicze w Cieszkowie II miejsce MDP OSP Milicz
W dniu 26 września 2015 r. zostały przeprowadzone Międzygminne zawody sportowo – pożarnicze, zorganizowane przez Zarządy Gminne ZOSP RP z Powiatu Milickiego. Tegoroczna edycja, została przeprowadzona w Cieszkowie. Wzięło w nich udział wzięło blisko 200 – tu strażaków OSP z terenu powiatu. Wśród nich nie zabrakło także drużyny naszych strażaków. Jednostkę OSP Milicz, reprezentowała MDP OSP Milicz, w składzie: Jakub Duda, Michał Stefański, Kamil Hofman, Maciej Górnicki, Maciej Suski, Patryk Szalkowski, Kasia Staniszewska, Mateusz Staniszewski, Paulina Książek, Kacper Kuśmierski, zajęła II miejsce w kategorii MDP chłopców.
Zwycięzcy w kategorii MDP otrzymali jako nagrodę bezpłatny wstęp dla całej drużyny na krośnicki basen – „Krośnicka Przystań”. Natomiast wszyscy pozostali uczestnicy w tej kategorii otrzymali strażackie koszulki. GRATULACJE !!!
Pożar stolarni w Gądkowicach 26.09.2015 r.
26 września 2015 r., w miejscowości Gądkowice w Gminie Milicz ok godz. 6:00, JOT OSP Milicz w sile jednego zastępu na samochodzie ratowniczo-gaśniczym GBA 2,5/16 został zadysponowany przez PSK KP PSP w Miliczu do pożaru stolarni w m.Gądkowice, po przyjeździe na miejsce pożaru stwierdzono, że pożarem objęte jest około dwie trzecie powierzchni hali stolarni o wymiarach 55x 15 x 5 metrów. Ponadto wewnątrz obiektu znajdowało się 15 butli z propan-butanem. Pod wpływem wysokiej temperatury większość z nich eksplodowało powodując zawalenie się jednej ze ścian hali. Zastęp OSP Milicz wykonywał polecenia KDR.
W pierwszej fazie działania polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu. Kiedy na miejsce przybyły następne strażackie zastępy, na składowisko palet na zewnątrz hali, podano dwa kolejne prądy wody w natarciu oraz jeden w obronie. Kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził, że po wybuchu butli nie tylko została przewrócona jedna ze ścian hali produkcyjnej, ale też całkowitemu zniszczeniu uległo pokrycie dachu.

W wyniku rozpoznania i po przeprowadzeniu rozmowy z właścicielem zakładu ustalono, że nie ma osób poszkodowanych. Niemniej pożar nadal intensywnie się rozwijał, w związku z czym, na polecenie KDR, do działań ratowniczych zadysponowano kolejne zastępy. Po ich przybyciu na miejsce podano dwa prądy wody w natarciu oraz jeden prąd wody w celu schładzania tych butli, które nie eksplodowały.

Mimo podejmowanych intensywnych działań gaśniczych, pożar nie został opanowany, wobec czego zorganizowano zasilanie w wodę z pobliskiego stawu oraz hydrantu zewnętrznego. Podjęto też decyzję o utworzeniu kolejnych dwóch linii gaśniczych w celu podania ciężkiej piany na palące się składy palet. W szczytowej fazie akcji z pożarem walczyło łącznie 56 strażaków milickiej PSP oraz OSP Gądkowice, Bartniki, Latkowa, Potasznica, Cieszków, Czatkowice i Milicz.

Po zakończeniu działań ratowniczo-gaśniczych obiekt przeszukano, sprawdzono też temperaturę nierozerwanych butli przy pomocy pirometru oraz zabezpieczono teren taśmą ostrzegawczą ze względu na możliwość przewrócenia się pozostałych ścian hali. Spaleniu uległa hala produkcyjno-magazynowa wraz z wyposażeniem , w tym między innymi butle z gazem, 3 wózki widłowe i maszyny. Znajdujący się na terenie działki budynek biurowy oraz składowisko palet, uratowano przed pożarem.

info z : http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/dolnoslaskie/Stolarnia-w-ogniu/idn:49354
Usuwanie plamy oleju w Miliczu
W dniu 19.09.2015 roku, nasza jednostka na samochodzie Mercedes 409 LF GLBM - Rt 0,4/0,9/10, została zadysponowana przez SKKP w Miliczu, do usuwania niebezpiecznej plamy oleju, która ciągnęła się ulicą Grunwaldzką i Grota – Roweckiego w Miliczu. Zdarzenie miało miejsce w godzinach popołudniowych. Plama oleju miała ok. 400 długości. Niebezpieczny wyciek zneutralizowano za pomocą sorbentu, którego tylko nasza jednostka zużyła 20 kg. Cała akcja trwała ok. 0,5 godz. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz i WSP Milicz. Wspólne działania odniosły pożądany skutek, a zagrożenie zneutralizowano.
Usuwanie plamy oleju w Miliczu
W dniu 11.09.2015 roku, nasza jednostka na samochodzie Mercedes 409 LF GLBM - Rt 0,4/0,9/10, została zadysponowana przez SKKP w Miliczu, do usuwania niebezpiecznej plamy oleju, która ciągnęła się ulicą Poprzeczną i Powstańców Wlkp. w Miliczu. Zdarzenie miało miejsce w godzinach ok. południowych. Plama oleju miała ok. 1km długości. Niebezpieczny wyciek zneutralizowano za pomocą sorbentu, którego tylko nasza jednostka zużyła 60 kg. Cała akcja trwała ok. 1,5 godz. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz i WSP Milicz. Wspólne działania odniosły pożądany skutek, a zagrożenie zneutralizowano.
Pożar lokomotywy w Rakoniewicach
W dniu 09.09.2015 roku nasza jednostka na samochodzie Star 244 GBA 2,5/16 została zadysponowana przez SKKP w Miliczu, do gaszenia elektrowozu należącego do PKP INTER CITY, który zapalił się na linii kolejowej Grabowno Wlk. – Krotoszyn, w okolicach miejscowości Rakoniewice (gm. Cieszków). Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dogaszeniu palącego się przedziału maszynisty, oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej maszyniście, który podjął akcję gaszenia pulpitu sterowniczego lokomotywy i podtruł się szkodliwym dymem. W akcji ratowniczo – gaśniczej oprócz naszej jednostki udział brali strażacy z JRG Milicz i WSP Milicz. Na miejsce działań zadysponowano pogotowie ratunkowe i policję. Całość działań trwała ok. 1 godz.
Niebezpieczny pożar w Lędzinie
W dniu 05.09.2015 roku w godzinach popołudniowych JOT OSP Milicz w sile jednego zastępu na samochodzie Star 244 GBA 2,5/16 został zadysponowany poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Miliczu do gaszenia pożaru upraw rolnych i nieużytków, do którego doszło nieopodal miejscowości Lędziny (gm. Krośnice). Działania naszych strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz ugaszeniu palącego się obszaru, który ugaszono za pomocą paru prądów wody podanych w natarciu. W działaniach tych oprócz naszej jednostki pracowali koledzy z JRG Milicz, OSP Wierzchowice, OSP Bukowice, OSP Brzostwa i OSP Grabownica. Dodatkowo w tej akcji został użyty samolot gaśniczy typu „Dromader”, który dokonał trzech zrzutów wody. Działania gaśnicze utrudniał silnie wiejący wiatr. Na miejsce został także zadysponowany patrol Policji.
Na ratunek uwięzionemu ptakowi
Dnia 03.09.2015 r. w godzinach popołudniowych, nasi strażacy na samochodzie Star 200 SH-18, zostali zadysponowani przez SK KP w Miliczu do pomocy przy uwolnieniu zaplątanego w drut dekarski gołębiowi, który znajdował się, w części dachowej budynku mieszkalnego w Miliczu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz uwolnieniu uwięzionego gołębia. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz. Wspólne działania odniosły pożądany skutek, a zagrożenie zneutralizowano. Cała akcja trwała ok. 0,5 godz.
Niebezpieczne gniazdo os w Miliczu
Dnia 31.08.2015 r. w godzinach popołudniowych, nasi strażacy na samochodzie Star 200 SH-18, zostali zadysponowani przez SK KP w Miliczu do pomocy przy usunięciu niebezpiecznego gniazda os, które znajdowało się, w części dachowej budynku szkoły podstawowej w Miliczu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz usunięciu zagrożenia za pomocą środków chemicznych. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz. Wspólne działania odniosły pożądany skutek, a zagrożenie zneutralizowano. Cała akcja trwała ok. 1 godz.
Pożar lasu w Gruszeczce
Dnia 30.08.2015 r., w godzinach popołudniowych zostaliśmy zadysponowani przez SKKP w Miliczu, na samochodzie Star 244 GBA 2,5/16, do akcji gaszenia pożaru lasu, który wybuchł w okolicy miejscowości Gruszeczka. Działania gaśnicze prowadziliśmy w środku lasu, w trudnym terenie. Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru. Pożar ugaszono za pomocą kilku prądów wody, podanych w natarciu. Dzięki sprawnej akcji strażaków, spaleniu uległo ok. 20 arów poszycia leśnego. W działaniach tych uczestniczyliśmy wspólnie z JGR Milicz i OSP Sułów. Akcja trwała ok. 1,5 godz.
Niebezpieczne gniazda szerszeni i os w Miliczu
Dnia 27.08.2015 r. w godzinach popołudniowych, nasi strażacy na samochodzie Star 200 SH-18, zostali zadysponowani przez SK KP w Miliczu do pomocy przy usunięciu niebezpiecznych gniazd szerszeni i os, które znajdowało się, w części dachowej budynku szkoły podstawowej w Miliczu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz usunięciu zagrożenia za pomocą środków chemicznych. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz. Wspólne działania odniosły pożądany skutek, a zagrożenie zneutralizowano. Cała akcja trwała ok. 1 godz.
Jubileusz 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu
Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki strażaków, pocztów sztandarowych i gości przy remizie przy ul. Kuźniczej, skąd przemaszerowano przy dźwiękach Orkiestry Dętej OSP z Ostrowy nad Okszą do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Miliczu. Tam kapelan OSP Milicz ks. Grzegorz Gac i wikariusz parafii pw. św. Michała Archanioła ks. Andrzej Ilnicki odprawili mszę św. w intencji strażaków ochotników, ich rodzin oraz zmarłych druhów. Ks. Grzegorz Gac dziękował strażakom za ich służbę i działalność na rzecz mieszkańców gminy Milicz, jak również społeczności Kościoła, w której życiu uczestniczą, biorąc udział w procesji wielkanocnej, z okazji Bożego Ciała i pełniąc straż przed Grobem Pańskim. Oddając hołd strażakom za ich trudną pracę, kapłan mówił: – Najważniejszy jest człowiek – strażak, który dzięki swojej głębokiej wierze, hartowi ducha i właściwie ukształtowanej moralności idzie dalej, tam, gdzie sprzęt niejednokrotnie zawodzi, gdzie kończą się techniczne możliwości, gdzie, wydawałoby się, nic już nie można zrobić.
Po mszy św. strażacy przeszli na milicki Rynek, a pochód otwierały poczty sztandarowe licznych jednostek OSP: Sułów, Nowy Zamek, Bartniki, Latkowa, Olsza, Czatkowice, Wierzchowice, Ostrowy nad Okszą, Zduny, Krotoszyn I, a także Lohr-Sackenbach i Lohr nad Menem.
Na Rynku dowódca uroczystości druh Stanisław Plewka złożył raport o gotowości pododdziałów członkowi zarządu oddziału wojewódzkiego związku OSP RP we Wrocławiu Ignacemu Miecznikowskiemu. Następnie rozbrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, a biało-czerwona flaga powędrowała ku górze na drabinie wozu strażackiego.
Licznie zgromadzonych gości powitał prezes OSP Milicz Grzegorz Duda. – Celebrujemy rocznicę naszej działalności, która od początku swojego istnienia postawiła sobie za cel niesienie bezinteresownej pomocy człowiekowi będącemu w potrzebie. Rozpoczęta przed 70 laty działalność służyła i nadal służy nie tylko mieszkańcom gminy Milicz, ale i sąsiednich miejscowości. Przez 70 lat nieustannie zmieniała się rzeczywistość, która kształtowała nowe oczekiwania, szeregi OSP zasilały kolejne pokolenia druhów, ale OSP funkcjonuje nieprzerwanie, oczywiście niejednokrotnie z określonymi problemami. Jak dobrze pamiętacie jeszcze niedawno miało nas w ogóle nie być, mieliśmy nie istnieć, miano o nas zapomnieć. Tylko i wyłącznie dzięki waszej niezłomności i pracy jesteśmy i będziemy – mówił prezes Duda. Dziękował także wszystkim druhom, z którymi praca – jak podkreślał – jest dla niego zaszczytem, oraz osobom, które wspierają zarządzaną prze niego jednostkę.
Na uroczystości obecni byli m.in.: burmistrz i prezes zarządu gminnego OSP w Miliczu Piotr Lech, wiceburmistrz Sławomir Strzelecki, starosta Jan Krzysztofik, wicestarosta Władysław Szydełko, wójt i prezes zarządu gminnego OSP w Krośnicach Andrzej Biały, nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz Roman Palewski, zastępca komendanta KPP Arkadiusz Sworowski, zastępca komendanta PSP w Miliczu Rafał Nogała, komendant PSR w Miliczu Maciej Małecki, wiceprezes BS Milicz Marcin Żmijewski, członek zarządu powiatowego OSP w Miliczu Andrzej Wojtyczka, prezes PGK Dolina Baryczy Sabina Misiak, przewodnicząca i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Miliczu Halina Smolińska i Zbigniew Jasiński, radny gminy Milicz Wojciech Wencek, członek zarządu powiatu i strażak OSP Sułów Marcin Goczling, były komendant OSP Lohr Joachim Mantel, prezes OSP Zduny Andrzej Figlak, prezes OSP Krotoszyn I Waldemar Florkowski, prezes OSP Szkaradowo Krzysztof Wrzeszcz, prezes OSP Brzezina Sławomir Kuś, a także sponsorzy jednostki w osobach Eugeniusza Rogala, Wiesławy i Grzegorza Jankowskich oraz Bogdana Misiaka.
Historia OSP Milicz
Strażak Rafał Radecki odczytał historię OSP Milicz, która powstała po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku. Pierwszym prezesem jednostki został Franiczek Patalas, komendantem Franciszek Michalak, skarbnikiem Józef Gołębiewski, sekretarzem Stefan Pyssa, a gospodarzem Wincenty Baranowski. Od lat 60. ub. wieku do 1993 r. budynek przy ul. Kuźniczej w Miliczu jednostka OSP dzieliła z Rejonową Zawodową Strażą Pożarną. Po oddaniu w latach 70. do recyklingu samochodu Star 25 OSP Milicz nie posiadało wozu gaśniczego aż do połowy lat 90., kiedy to udało się pozyskać Jelcza 004. Od 1998 r. OSP wzywane jest na akcje ratowniczo-gaśnicze przez PSP Milicz, a od 2001 r. należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie własnością OSP Milicz są 3 samochody: Star 244 (od 2001 r.), Star 200 (od 2010 r.) oraz Mercedes LF 409 (od 2006 r.). W skład OSP Milicz wchodzi 50 czynnych strażaków, z czego 25 ma przeszkolenie pożarnicze i kursy ratownictwa medycznego niezbędne w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Nowy Sztandar

Minutą ciszy zgromadzeni uczcili zmarłych strażaków. Chwilę później jednostce OSP Milicz przekazano nowy sztandar, ufundowany przez społeczeństwo gminy Milicz pod patronatem Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru w składzie: przewodniczący burmistrz Piotr Lech, prezes PGK Sabina Misiak, nadleśniczy Roman Palewski oraz prezes BS Milicz Katarzyna Misiak. Akt fundacji odczytał przewodniczący Piotr Lech: – Doceniając rangę i znaczenie OSP w naszym regionie, niniejszym aktem uroczystym stanowimy i przekazujemy ufundowany przez Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru OSP w Miliczu, aby sztandarem tym nawiązać do największych wartości, tradycji, wierności, honoru, godności i dobrego imienia strażackiej służby, aby za najwyższy trud i ofiarność w ratowaniu życia i mienia ludzkiego przed pożarami oraz innymi zagrożeniami dać symbol przywiązania i więzi naszego społeczeństwa ze strażakami, by pod sztandarem tym kształtowały swoje patriotyczne postawy kolejne pokolenia.
Następnie zaproszeni goście oraz fundatorzy sztandaru wbili pamiątkowe gwoździe w sztandar, po czym został on poświęcony przez ks. Kamila Motykę oraz ks. Grzegorza Gaca i wręczony prezesowi Grzegorzowi Dudzie przez burmistrz Piotra Lecha. Poczet sztandarowy w składzie Arkadiusz Łaniak, Jacek Skrzypczyk i Mariusz Zieliński przedefilował ze sztandarem wokół Rynku i stanął w szeregu obok pozostałych pocztów.
Uroczystość 70-lecia OSP Milicz była też okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków. Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali: Andrzej Ryba, Piotr Szarek, Wojciech Szarek, Adrian Uram, Marcin Staniszewski, Dariusz Winiarski, Patyk Wołkowski, Jacek Wdowczyk i Sławomir Jaworski. Medale za wysługę lat wręczono Zenonowi Plewce (15 lat) i Piotrowi Szarkowi (5 lat). Natomiast Jakub Duda, Michał Stefański, Sandra Wołkowska i Kamil Hofman otrzymali odznakę Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.
Na zakończenie uroczystości gratulacje strażakom OSP Milicz składali zaproszeni goście, którzy na ręce prezesa złożyli też drobne upominki. Po części oficjalnej wszyscy udali się na poczęstunek nad milicki zalew.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

01-10-2015 12:27
Kilka się znajdzie. Chętnie prześlę Smile

28-09-2015 16:08
ok Smile

27-09-2015 16:46
Witam, wszystkich. Mam prośbę, mianowicie każdy kto posiada jakieś fajne zdjęcia naszych druhów, naszych wozów, remizy albo Nas w czasie działań proszony jest o kontakt ze mną. PILNE

16-09-2015 21:47
Upup

16-09-2015 12:07
Proszę, oto one... Wink

11-09-2015 19:43
a opisy działań gdzie???

09-09-2015 05:02
A może są na... Piwko

08-09-2015 18:49
opierdzielają się gadzininy Grin

08-09-2015 15:58
Tego nie wie nikt...

07-09-2015 22:37
Gdzie fotki z 70-lecia ?

26-08-2015 15:45
Piwko

24-08-2015 22:24
Piwko

24-08-2015 22:02
Działo się, działo... Grin

24-08-2015 15:21
Upup...to był Jubileusz !!! ...

31-07-2015 14:11
Pozdrawiam wszystkich "idiotów" którzy Nam robią dalej pod górkę Pfft

1,786,791 unikalne wizyty